Kuidas elada prügivabalt

Alanud on ettetellimine juuni keskel ilmuvale maailmakuulsa jäätmeteta elustiili eestvedaja  Bea Johnsoni inspireerivale ja praktilisele käsiraamatule „Jäätmeteta kodu. Kuidas elada prügivabalt?“ (ingl Zero Waste Home).

Raamatu autor sai kuulsaks pärast seda, kui oli oma neljaliikmelise pere aastase prügikoguse suutnud vähendada ühe liitrini. Temalt on, mida õppida.

„Jäätmeteta kodu“ on raamat, kus autor jagab nippe ja ideid, kuidas oma elu lihtsustada ja elada keskkonnasäästlikumalt. Sellest leiab sadu häid nõuandeid, kuidas liikuda samm-sammult jäätmeteta eluviisi poole, säästa raha ja aega ning saavutada helgem tulevik nii oma perele kui keskkonnale. Raamatu tõlkis jäätmeteta elustiili õpitubade korraldaja ning suletudring.ee blogija Liisa Aavik. Raamatut on Eesti näidete ja kommentaaridega täiendanud nullkulu.ee blogija ja Eesti oma jäätmeteta elu praktik Maryliis Teinfeldt.

See raamat on praeguses kirjastamismaailmas väga eriline, sest on toodetud algusest lõpuni loodusele mõeldes. Nimelt on see raamat trükitud 100% taaskasutatud paberile RecyStar Nature, mis ei ole sealjuures ka sugugi mitte kõige soodsam trükipaberi valik, kuid sellise raamatu puhul ainuõige variant. Lisaks sellele on „Jäätmeteta kodu“ sisuplokid köidetud Tartus käsitsi Eesti Trüki- ja Paberimuuseumis vanade raamatukaante vahele. See tähendab, et igal kõvas köites raamatul on isemoodi kaaned. Nii on iga raamat omanäoline ja kordumatu ning mis kõige tähtsam – loodussõbralik.

On üsna erakordne, et kirjastaja ühe uue raamatu turule toomisel niivõrd palju oma mugavustsoonist välja tuleb. Nii käidi toimetusega üheskoos Tartus veneaegseid raamatuid rebimas, et uuele raamatule kaasi ette valmistada. Sisuplokkide trükkimiseks telliti spetsiaalselt taaskasutatud paberit, mille leidmine osutus aga tavalisest kordades keerukamaks ülesandeks: pidi ju raamatu sisu mahtuma täpselt vanade kaante vahele. Kuid seegi mure sai lahendatud. Muidugi on kõikide nende keskkonnasõbralike lahenduste eest vaja välja käia rohkem raha, kuid hea idee levitamise nimel pole see üldsegi ületamatu.

Raamatut saab esialgu osta ainult meie kodulehelt, kus kehtib 10. juunini ettetellijate soodushind.

 

Bea Johnson: Jäätmete vähendamine majapidamises on üsna lihtne, kui järgid neid viit lihtsat sammu (5K-d):

Samm 1: keeldu (sellest, mida sa ei vaja)!

Samm 2: kärbi (seda, mida sa ei vaja ja millest ei saa keelduda)!

Samm 3: korduskasuta (seda, mida tarbid ning millest ei saa keelduda ega loobuda)!

Samm 4: käitle, taaskasuta (seda, mille puhul ei saa keelduda, kärpida ega korduskasutada)!

Samm 5: komposteeri!

Raamatu saab tellida SIIT