Kodukontoris töötamine ajab hulluks?
Kas kodukontoris töötamine ajab hulluks? Lapsed segavad, elukaaslane tahab plaane arutada, kõigil läheb kõht tühjaks ja lisaks veel kõik need ahvatlused – televiisor, lugemata raamatud, lauamängud…. isegi nõude pesemine ja tubade koristamine tunduvad kodus hädavajalikumad tegevused kui töö tegemine ja õhtul mõtled jälle, et mitte midagi ei saanud tehtud?
Jagame sinuga Nir Eyali raamatust „Segamatu“ mõnd soovitust, kuidas oma töökohal ja ka kodukontoris segamatu olla ja keskendunult tööd teha.
Enne, kui hakkad võitlema segajatega töökohal, pane kirja asjad, mis on sinu jaoks olulised ja mille pead kindlasti ära tegema – selleks soovitab Eyal nädala- ja päevaplaani, mille iga nädala alguses uuesti üle vaatad. Seega, alusta sellest, et:
• Koosta endale päevaplaan asjadest, mida tahad sel päeval ära teha. Su kolm eluvaldkonda – sina ise, sinu suhted ja sinu töö – annavad raamistiku, planeerimaks, kuidas sa oma aega veedad.
• Vaata oma päev mõttes läbi ja täpsusta eesmärke. Võid oma ajakava vastavalt vajadusele muuta, ent kui see on paika pandud, tuleb sellele kindlaks jääda.
• Oma ajakava kooskõlastamine sulle oluliste inimestega on ülioluline, et võimaldada oma päevas aega sihikindlaks tegevuseks. Kui töökaaslased ja ülemused ei tea, kuidas sa oma aega kasutad, võivad nad sind suurema tõenäosusega segada ülearuste ülesannetega.
• Kooskõlasta plaane sama sageli, kui su ajakava muutub. Kui teed iga päev erinevaid asju, tuleks tegevus teistega kooskõlastada igal hommikul. Enamiku inimeste jaoks piisab siiski nädalaplaani ühisest läbiarutamisest.
Segajad avaldavad kahtlemata mõju kõigile töötulemustele, mille saavutamiseks läheb vaja keskendatust. Paraku on segajad tänapäeva töökohtades igal pool. Märkimisväärne segajaid võimendav tegur on sageli ruumi vale kasutamine. Suur osa kontoritest on korraldatud ühise tööruumina. Individuaalse, seintega eraldatud töökoha asemel on praegustel kontoritöötajatel pigem selge vaade oma kolleegidele, puhkeruumile, firma vastuvõtuletile ja tegelikult ka kõigele muule. Avatud kontorite idee oli kavandatud turgutama jagamist ja koostööd. Paraku, nagu näitas 2016. aastal läbi viidud metauurimus, kuhu oli kaasatud üle 300 teadustöö, on see suundumus viinud suurema häirituseni. Pole üllatav, et need segajad on ka vähendanud töötajate üldist rahulolu.
Arvestades lõivu, mida segajad võtavad meie kognitiivsetelt võimetelt, on aeg, et asuksime tegutsema. Ma ei väida, et kogu kontoritöö tuleks ümber korraldada, soovitan lahendust, mis on selgesõnaline ja tõhus, takistades töökaaslastelt pärit segajaid.
Aseta oma arvutiekraanile suures kirjas lihtne palve „Mul on vaja praegu keskenduda, tule palun hiljem tagasi”, andmaks kolleegidele teada, et sa ei taha praegu mingeid katkestusi. See saadab ühemõttelise sõnumi viisil, mida näiteks kõrvaklappide kasutamine ei tee. Kuigi ekraanitähis peaks olema igaühele arusaadav, soovitan selle eesmärgi enne töökaaslastega läbi arutada. See võib neid inspireerida sama tegema ning olla alguspunkt vestlusele ilma segajateta töötamise olulisusest.
Mõnikord on meil siiski vaja veel ühesemalt mõistetavat viisi, andmaks märku oma palvest katkestustevaba aja saamiseks, eriti juhul, kui töötame kodukontoris. Soovimatute väliste päästikute blokeerimisel samu põhimõtteid kasutades ostis mu naine Amazonist kõigest mõne dollari eest peaehte, mida on raske märkamata jätta. Ta nimetab seda „keskendumiskrooniks” ning ta peas säravad leedtulukesed saadavad teistele sõnumi, mida on võimatu eirata. Kui ta oma krooni kannab, on see selge märguanne, et tütar (ja mina) ei tohi teda segada, välja arvatud hädaolukorras. See töötab nagu võluvits.
Olgu see vest, ekraanitähis või lambikestega kroon, teistelt inimestelt pärit soovimatute väliste päästikute vähendamise viis peab neile andma selgelt märku, et sa ei taha praegu mingit segamist. See aitab töökaaslastel või pereliikmetel pausi pidada ja oma käitumist hinnata enne, kui nad sinu keskendatuse katkestavad.
MEELESPEA
• Segajad põhjustavad vigade tegemist. Pole võimalik anda tööl endast parimat, kui sind pidevalt segatakse.
• Avatud kontor suurendab häiritust.
• Kaitse oma keskendumust. Anna märku, kui sa ei taha, et sind segatakse. Kasuta ekraanitähist või mõnda muud selget märki, mis annab teada, et sa oled segamatu.
Nir Eyali raamatuga “Segamatu” saad tutvuda SIIN