Loodussõbraliku raamatu kirjastamisest
Kui võtsime maailmakuulsa jäätmeteta elustiili eestvedaja Bea Johnsoni raamatu töösse, teadsime toimetuses kohe, et sellist teemat käsitleva raamatu avaldamise puhul ei saa me seda lihtsalt tõlkida-toimetada-kujundada-küljendada-trükkida ja asi valmis. Mõistsime kohe, et selle raamatuga on vaja teha midagi palju erilisemat. Ja uskuge meid, eriline ta sai.
Otsustasime, et jäätmevabadusest rääkiv raamat „Jäätmeteta kodu. Kuidas elada prügivabalt?“ tuleb trükkida 100% taaskasutatud paberile. See mõte ise polegi teab mis eriline, sest trükikodade tuhandete paberinäidiste hulgas on üks-kaks sellist trükipaberit ikka välja pakkuda. Kui aga paberi tellimiseks läks… Öeldi meile, et sellist paberit nagu meil vaja on, ikkagi ei ole ja enam ei toodeta seda ja üleüldse, telligu me uut paberit, sest see on ju soodsam ja selle tarne on kiirem ja igati mugavam + lihtsam variant kõigile osapooltele. Aga mitte mugavust ei ajanud me taga, vaid 100% taaskasutatud paberit.
Me ei andnud alla ja jäime endale kindlaks. Kas taaskasutatud paber või mitte midagi! Pärast pikki murelikke päevi suutis meie mure murda trükikoda Printon. Nad leidsid meile sobiva paberi. Sellise, mis oli tehtud vanapaberist, oli täpselt õige grammkaaluga ja jõudis Tallinnasse kolme nädala, mitte kolme kuuga. Muidugi paberi tarneaeg ikkagi venis veidi, kuid see ei põhjustanud vast kellelegi unetuid öid. Hiljem selgus hoopis tore tõsiasi, et Printoni trükikoja meeskond käib iga aasta RMK-ga puid istutamas, et loodusele veidigi tagasi anda. Ka nende süda on õige koha peal.
On ju üldteada, et kirjastamine mõjub loodusele tegelikult üpris laastavalt. Kui raamatu sisuplokke on võimalik vanapaberina ümber töödelda, siis raamatukaasi sageli mitte. Kaaned on silmapaistvuse nimel tänapäeval tihti plastikukihiga lamineeritud, lakitud, või on kasutatud hoopis fooliumtrükki või mõnda muud põnevat, ent mitte väga ümbertöödeldavat lahendust. Sellele teemale mõeldes leidsime jäätmevaba-raamatuprojektiga tee imetoreda ja -asjaliku koostööpartneri juurde Tartus: Eesti Trüki- ja Paberimuuseum (uue nimega TYPA). Seal köidetakse „Jäätmeteta kodu“ käsitsi vanade raamatukaante vahele. Käisimegi Heliose toimetusega Tartus TYPAs vanu veneaegseid raamatuid rebimas, et meie uue raamatu jaoks kaasi ette valmistada. Väga huvitav kogemus oli: hoopis teise pilguga jääd raamatukaasi vaatama – need on ilusad! Neid saab veel kasutada! Ooo, nii ägedad kaaned! Sedasi vanu kaasi kasutades hoiame veidikenegi kokku väärtuslikke loodusressursse ning iga raamat tuleb omanäoline ja kõigele lisaks ka keskkonnasõbralik.
Et „Jäätmeteta kodu“ raamatuid hiljem poes ära tunneks, panime raamatutele ühesugused ümbrised, mis on samuti taaskasutatud paberile trükitud. Muidugimõista on selline loodussõbralik ettevõtmine kulukas, kuid hea idee nimel on see seda väärt. Me oleme kindlad, et iga eestlane eelistab tegelikult alati eestimaist – oleksime ju võinud selle trükkida Hiinas suvalisele värskele paberile… Kuid nii kaotaks see raamat oma mõtte. Lasime ka Eesti oma jäätmeteta elustiili praktikul Maryliis Teinfeldtil (nullkulu.ee blogija) raamatule lisada Eesti näiteid ja kommentaare – et see raamat ei jääks vaid Ameerikal põhinevaks, vaid oleks ka eestlastele heaks käsiraamatuks.
Kulunud on palju aega, raha ja närve, kuid nagu öeldakse – oleme väsinud, aga õnnelikud – „Jäätmeteta kodu“ on 100% loodussõbralikult Eestis toodetud ja käsitööna köidetud raamat. Sellest tuleneb ka raamatu veidi kõrgem hind kui algselt plaanitud oli, kuid tegemist on ausa kaubaga – sa tead, mille eest maksad. Ja usute või ei, see on ka pakendivaba.
Telli raamat SIIT