Pane oma teadmised proovile ja mängi Heliose mälumängu.

minu mäng on mälumäng

Mälumäng ehk kilb on juba pikemat aega olnud Eestis rahvusspordi staatuses. Mälumängudel on mitu eesmärki – lisaks võistlusmomendile ja seltskondlikule tegevusele saadakse teada ka palju uut ja huvipakkuvat.

Raamatu „Minu mäng on mälumäng“  autori Peeter-Erik Kubo juubeli puhul korraldame ka oma lugejate seas väikese mälumängu. Vasta allpool olevatele küsimustele ning saada vastused 25. jaanuariks aadressile annika@helios.ee. Auhinnaks on põnevad raamatud: Peeter-Erik Kubo „Minu mäng on mälumäng“, Deirdre Bair “Al Capone. Elu, pärand ja legend” ning Alan Burdick “Miks aeg lendab?

  1. 1920 toimusid esimesed Eesti meistrivõistlused tennises. Nii paaris- kui ka segapaarismängus kuulus Eesti esimesse meisterpaari mees, kelle perekonnanimi langeb kokku ühe rahaühiku nimetusega. Kas selleks oli frank, mark, kroon, dollar või ruubel?
  2. Rootsis oli vanasti kombeks, et vastvalitud kuningas pidi läbi tegema Eriksgata. Alles selle sooritamise järel krooniti kuningas Uppsalas. Viimasena võttis Eriksgata ette Karl IX 1609. aastal. Mis on Eriksgata?
  3. Kirikutornide tippudes olevaid kukkesid on peetud valvsuse sümboliks. Neile on omistatud võime näha kurje vaime ja teisi nende eest hoiatada. Tornikukk võib endas kanda kogu ümbruskonna identiteeti – näiteks Kambja valla vapil on kohaliku kiriku torn koos uhke kukega. Millise linna kiriku tornikukk uhkeldab edevalt oma Eestis ainsate mitmevärviliste sulgedega?
  4. Prohvet Muhamedi viimane reis kujunes suurejooneliseks hüvastijätuks oma sünnilinna Mekaga. Püha eskordi saatel ratsutas prohvet Kaaba Suurele õuele. Seal tappis ta oma käega 63 ohvrilooma (vastavalt oma eluaastate arvule). Siis raseeris ta pea, tegi seitse ringi ümber Kaaba ja palvetas. Oma mahalõigatud lokid jagas ta usklikele mälestuseks. Mis loomad ohvriks toodi?
  5. Karl Marx tahtis oma teose „Kapitalˮ pühendada ühele kuulsale kaasaegsele. See mees aga keeldus sellest aust, tuues ettekäändeks soovimatuse siduda end ateistliku raamatuga. Kes oli see mees?
  6. „Gangsterifilmid tekitavad paljudes lastes soovi saada samasuguseks ning neil pole mingit kasulikku eesmärki. Need tuleks kõik kokku korjata ja järve visata. Nad ei tee noorsoole midagi peale halva.ˮ Kes on mees, kes on nii arvanud gangsterifilmidest? Samale mehele kuulub ka mõttetera: „Hea sõna ja revolvriga võib saavutada palju rohkem kui ainult hea sõnaga.ˮ
  7. Mis asub Versailles’ lossis Sõjasalongi ja Rahusalongi vahel?