Pealtnägijas intervjuu Norman Ohleriga

Sakslane Norman Ohler on 2016. aasta kõige kõmulisema ajalooraamatu “Patsient A. Uimastid Kolmandas Reichis” autor (sks „Der totale Rausch“). Autor elas sisuliselt 5 aastat Saksamaa ja USA arhiivides. Ohler uuris seni ligipääsuta materjale ning vestles selle aja kaasaegsete, sõjaajaloolaste ja meditsiiniteadlastega. Tulemuseks on raputav ja faktitruu raamat. Stiili poolest on tegu justkui tõsielulise põnevusromaaniga. “Patsient A” koostamist toetas tunnustatud Saksa ajaloolane Hans Mommsen, kes kirjutas raamatule järelsõna. Tema lõpphinnang: “See raamat siin muudab kogupilti sõjast.”

Raamatust sai kohe pärast ilmumist rahvusvaheline fenomen ning seda on praeguseks tõlgitud 25 keelde.

Uimastitest Kolmandas Reichis teatakse seni üsna vähe. Norman Ohler poeb toonastele kurjategijatele sõna otseses mõttes naha alla ning uurib, mis voolas nende soontes. Aarjalasele kohasest puhtusest jääb asi kaugele, pigem võib öelda, et tegemist oli keemiliselt sakslastega – ja see keemia oli üsna toksiline. Kus ideoloogiast enam ei piisanud, aidati ohjeldamatute farmakoloogiliste vahenditega kaasa, samal ajal kui ametlikult aeti ranget „uimastivastase võitluse“ poliitikat.

Autor külastas Eestit Tallinna Raamatumessi raames. Temaga tegi intervjuu ka telesaade Pealtnägija. Norman Ohlerist ja tema uurimustööst saab suurepärase ülevaate saate 18. minutist.